Co je Iboga?

Iboga má zázračné účinky jak při přerušení závislosti, tak pro psychické a duchovní účely. Velká část lidí říká, že iboga zcela změnila jejich život. Iboga ale není zázračná pilulka. Podstata spočívá v osobním postoji každého člověka. Pokud dotyčný chce ukončit své trápení, Iboga mu může pomoci. Ale je-li svou bolestí posedlý, iboga nedokáže nic víc, než přinést krátkodobou úlevu.

Podle zkušených uživatelů psychedelik je nejsilnější psychedelickou látkou na světě. Každý, kdo Ibogu zkusil, uvádí, že to byl jeden z jeho nejintenzivnějších životních prožitků. Na druhou stranu je Iboga velice jemná. Nepohltí vás jak LSD nebo jiná syntetika. Lidé pod vlivem ibogy nemají panické záchvaty, ani psychotické stavy. Skutečností je, že během ibogového obřadu nikdy nedošlo k úrazu. V nejhorším případě se budete celou dobu vyděšeně bránit svým vlastním myšlenkám a čekat, až se iboga dostane z těla ven.

Na Západě je ibogain (jeden z alkaloidů, který je součástí ibogy) známý hlavně díky své schopnosti „přerušit závislost“. Je obzvláště účinný u závislosti na opiátech a alkoholu, ale funguje také u kokainu, metamfetaminu, nikotinu a dalších drog. Když si závislý člověk vezme ibogain, může se závislosti zbavit bez jakýchkoliv abstinenčních příznaků. Někteří lidé již nikdy nemají chuť na návykovou látku, ale u většiny se touha ve slabší formě vrátí. Pokud využijí těchto několika měsíců svobody ke změně svého života, podaří se jim touze odolat a zůstanou čistí napořád.

Termín iboga (někdy hláskovaný eboga nebo eboka) se odkazuje na malou paletu afrických rostlinných druhů v rodině Apocynaceae, hlavně Tabernanthe iboga a T. manii . Jen v Gabonu existuje nejméně sedm identifikovaných druhů, i když rozdíly nejsou vždy botanicky rozlišeny. Tyto nenáročné vytrvalé keře jsou endemické v rovníkové západní Africe, kde rostou v podrostu džungle v oblasti zahrnující hranice Gabonu, Kamerunu, Angoly a Republiky Kongo. Dospělé rostliny jsou typicky jeden až dva metry na výšku, ale za určitých okolností mohou dorůst až deset metrů a po prvním roce produkují nepoživatelné, podlouhlé oranžové plody.

Iboga v celé své kráse

Iboga se překládá jako „pečovat“ nebo „léčit“ v různých kmenových dialektech konžské pánve, kde hraje důležitou kulturní roli, zejména v Gabonu. Tam se po staletí používá jako lék a svátost, zejména v tradiční duchovní disciplíně Bwiti. Léčivé alkaloidy rostliny se soustřeďují ve vnitřní vrstvě její extrémně hořké kůry, která se loupe z kořenů dospělých rostlin – ve věku nejméně tří až pěti let, i když starší rostliny jsou preferovány, pokud jsou k dispozici. Proces sklizně často zahrnuje vykořenění celého keře, ale existují časově náročnější metody sklizně kořenové kůry z živých rostlin, které umožňují rostlině regenerovat, ale brzdí další růst.

Plody ibogy

Ibogain (12-methoxyibogamin), primární aktivní alkaloid produkovaný ibogou, se ukázal jako slibný při léčbě určitých poruch způsobených užíváním látek. Zejména bylo zjištěno, že sloučenina snižuje symptomy spojené s abstinenčním syndromem opioidů, postakutním abstinenčním syndromem (PAWS), a touhou po opioidech, alkoholu, kokainu a dalších stimulantech. Stávající farmakologické modely závislosti tyto účinky komplexně nevysvětlují. Ibogain interaguje s více neurotransmiterovými místy v centrálním nervovém systému a má neuroprotektivní účinky na dopamin a motorické neurony. Vede také ke zvýšeným hladinám neurotrofního faktoru odvozeného z gliálních buněk (GDNF), hormonu, který stimuluje růst nových dopaminergních neuronů. Primární metabolit ibogainu, noribogain (12-hydroxyibogamin), má podobný farmakologický profil a předpokládá se, že podporuje dlouhodobé zmírnění touhy po různých látkách.

Klinické použití ibogainu pro drogovou detoxikaci dosud nebylo bohužel akceptováno běžnou lékařskou praxí. Tento vývoj byl z velké části zkomplikován silnými psychoaktivními účinky ibogainu. V nižších dávkách působí ibogain jako stimulant, ale ve vyšších dávkách je charakterizován jako oneirogen – látka, která podporuje stavy „bdělého snu“, a to především prostřednictvím vizualizací se zavřenýma očima, získáváním potlačených vzpomínek a hlubokou sebereflexí. Ačkoli se účinky ibogainu liší od účinků „klasických“ halucinogenů, jako je DMT (dimethyltryptamin), meskalin, psilocybin a LSD, tyto sloučeniny jsou také běžně klasifikovány jako psychedelika. Uprostřed nedávného oživení výzkumu terapeutické hodnoty psychedelických drog roste lékařský a akademický zájem o detoxikaci za pomoci ibogainu.

Mezi lety 2001 a 2006 byl hlášen čtyřnásobný nárůst celosvětového užívání ibogainu k léčbě poruch spojených s užíváním návykových látek. Následný nárůst poskytovatelů terapie v zemích jako Mexiko, Kostarika a Brazílie je známkou toho, že tento růst pokračuje. Někteří uvádějí toto zvýšení užívání a skutečnost, že k němu dochází v terapeutickém kontextu bez uváděného rekreačního použití nebo návykového potenciálu, jako důkaz bezpečnosti a potenciální účinnosti léčby.

Nastrouhaná kořenová kůra Ibogy

Tradiční původ a etnobotanika

Tradiční použití ibogy se soustředí především v Gabonu, malé zemi s přibližně 1,7 miliony obyvatel, z nichž asi 20 % obývá hlavní město Libreville. Dnes, podle některých odhadů, existuje v celém Gabonu více než 100 převážně venkovských komunit, které nadále praktikují Bwiti v jeho různých formách. Bwiti je animistická rituální kultura, která začleňuje ibogu do léčebných a rituálních praktik, jako je přechod z mládí do dospělosti a další důležité životní přechody (např. převzetí vedoucí role nebo zotavení se z extrémního zármutku). Tato duchovní disciplína zahrnuje kromě jiných prvků: komplexní ústní tradice a kosmologie, které se mezi praktikujícími liší; velký lékopis rostlin, které se používají pro své léčivé, aromatické nebo metafyzické vlastnosti; široká škála očistných a léčebných praktik; a několik jedinečných nástrojů a odlišných forem hudby známých pro své složité podtexty a polyrytmy. I když je Bwiti uznávána jako jedno z oficiálních náboženství Gabonu, její tradiční praktikující zažili politickou marginalizaci z velké části kvůli tomu, že Bwiti byla vnímána jako primitivní nebo jako forma čarodějnictví. 

Tradiční zpracování kořenové kůry

Mnoho praktikujících Bwiti považuje ibogu za biblický strom poznání dobra a zla. Říká se, že přivádí ty, kdo ji konzumují, do kontaktu se svými předky a učí je o podstatě života a smrti. Říká se, že iboga je více než jen léčivá rostlina, ale působí jako jakési „sérum pravdy“. Transformace, které vedou k osobnosti a fyzickému tělu jednotlivce, jsou považovány za výsledek kontaktu s univerzálními pravdami. Z tohoto důvodu se běžně věří, že nezasvěcení nejsou schopni plně porozumět potenciálu rostliny. 

Kořen ibogy

Vědecký výzkum

První západní vzorek T. iboga přivezl do Paříže Griffon du Bellay v roce 1864 a klasifikoval jej Henri Baillon v roce 1889. Ibogain byl poprvé izolován ve formě krystalické soli v roce 1901.

V roce 1939 našel ibogain své první lékařské použití jako neuromuskulární stimulant. Tyto 8mg tablety ibogainu, prodávané ve Francii pod obchodním názvem Lambarène, byly doporučovány pro „únavu, depresi a zotavení z infekční nemoci“. Téměř o 30 let později, v roce 1966, byl produkt stažen z trhu poté, co Světové zdravotnické shromáždění (WHA) klasifikovalo ibogain jako „látku, která pravděpodobně způsobí závislost nebo ohrozí lidské zdraví“. Před rozhodnutím WHA financovala v 50. letech vláda USA výzkum, který zjistil, že ibogain zesiluje účinky morfia na úlevu od bolesti.

Objev potenciálu ibogainu pro snížení symptomů abstinenčního syndromu od opioidů se připisuje Howardu Lotsofovi, jež se díky ibogainu zbavil závislosti na heroinu. Lotsof, transformovaný svými zkušenostmi, provedl neformální experiment s 19 jednotlivci, z nichž sedm bylo závislých na opiátech. Ibogain měl na všechny podobný účinek, alespoň pokud jde o jeho detoxikační účinky. Pět z jeho sedmi přátel závislých na heroinu zůstalo abstinentem po dobu šesti až 18 měsíců. Ostatní, i když již nebyli fyzicky závislí, jednoduše uvedli, že nechtějí trvale přestat opiáty užívat. 

Koncem 80. a počátkem 90. let byly léčby zpřístupněny díky spolupráci mezi Mezinárodní koalicí pro narkomany a NDA International, společností založenou Lotsofem. Současně byly zahájeny studie v USA a Nizozemsku, které podpořily neoficiální důkazy z těchto léčebných postupů. Počátkem 90. let schválil americký Národní institut pro zneužívání drog (NIDA) financování preklinických a raných klinických studií fáze I/II na lidech s ibogainem. Přes slibné rané výsledky byly studie zkomplikovány soudními spory a nakonec ztratily podporu, částečně kvůli kritickým názorům vyjádřeným zástupci farmaceutického průmyslu😊

Od poloviny 90. let se užívání ibogainu rychle rozšířilo v různých prostředích. V některých případech došlo k použití v lékařských zařízeních pod rouškou soucitného přístupu a dokonce i některých experimentálních právních rámců. Bylo vynaloženo určité úsilí na sledování výsledků tohoto experimentálního použití. Jedna studie v Brazílii prokázala, že 61 % pacientů, kteří byli léčeni ibogainem kvůli závislosti na kokainu během 30 denního programu zůstalo čistých po dobu nejméně jednoho roku. Vzhledem k účinnosti klasické léčby proti zneužívání kokainu jde o fascinující číslo. Údaje shromážděné Multidisciplinary Association for Psychedelic Studies (MAPS) ukazují, že 19–50 % účastníků krátkodobých detoxikačních programů pro poruchu užívání opioidů zůstává čistých po dobu alespoň jednoho roku. Abstinence však není nutně tím nejodhalujícím měřítkem. Ve všech případech dokumentovaných těmito studiemi bylo prokázáno jasné zlepšení symptomů užívání návykových látek a kvality života.

Přípravky Iboga a Ibogaine

Existují tři důležité přípravky ibogainu: purifikovaný hydrochlorid ibogainu, celkové alkaloidové (nebo celospektrální) extrakty, které zahrnují každý ze 13 alkaloidů ibogy, a surová kůra kořene ibogy. Tyto přípravky mají různé fyziologické a psychologické účinky podle toho, které alkaloidy jsou přítomny.

Ibogain hydrochlorid

Purifikované přípravky hydrochloridu ibogainu jsou nejsnáze standardizované a jejich účinky byly rozsáhle studovány. Historicky byly tyto látky připravovány extrakcí sloučeniny z kůry kořene iboga, ale od roku 2010 se hydrochlorid ibogainu stále více vyrábí polosynteticky z voacanginu, alkaloidu snadno dostupného z kůry stromu voacanga ( Voacanga africana , Apocynaceae). Ibogain pocházející z Voacanga je považován za udržitelný díky pěstování stromu v jiných částech západní Afriky. Také díky laboratorním procesům používaným pro jeho extrakci a semisyntézu je často dostupný ve formě čistějšího než ibogain hydrochlorid pocházející z ibogy.

Ibogain hydrochlorid je obecně metabolizován rychleji než jiné formy, a proto má znatelně rychlý účinek. Pro snadné použití, standardizaci a udržitelnost mnoho poskytovatelů terapie používá výhradně ibogain hydrochlorid, zejména ti, kteří praktikují lékařský model.

Celkové extrakty alkaloidů (úplné spektrum) neboli TA.

Neoficiální zprávy naznačují, že extrakty celkových alkaloidů (TA) jsou poněkud jemnější a mají pomalejší nástup než ibogain hydrochlorid, což může usnadnit zvládnutí fyzických a psychologických zážitků. Preparáty TA se někdy užívají současně s ibogain hydrochloridem jako doplňkové (neboli „booster“) dávky po období akutní detoxikace a nebo jako zcela nezávislá léčba ve velkých dávkách.

Purifikované TA extrakty mají vyšší než normální koncentrace ibogainu a zadržují i ​​ostatní alkaloidy. Bylo popsáno, že tyto purifikované přípravky mají silnější účinek než ibogain hydrochlorid, pravděpodobně kvůli jiným alkaloidům, které zesilují účinky ibogainu. Iboga alkaloidy působí na řadu stejných neurotransmiterových systémů jako ibogain.

Obecně jsou preferovány TA extrakty, které odrážejí přirozenou rovnováhu kořenové kůry. I přes současný nedostatek udržitelných zdrojů po těchto přípravcích stále existuje značná poptávka pro jejich uváděné terapeutické přínosy.

Iboga kořenová kůra

V lékařské subkultuře ibogainu se surová kořenová kůra iboga používá jako doplňková léčba, jako úvod do rostliny nebo jako booster dávka po akutní léčebné epizodě. Kořenová kůra se tráví a metabolizuje pomaleji než extrakty a v důsledku toho má terapeutický zážitek pozvolnější nástup a delší trvání. Přetrvává vysoká poptávka po surové kůře kořene ibogy, ačkoli udržitelné zdroje chybí.

Navzdory extrémně hořké chuti kořenové kůry ibogy ji někteří lékaři podávají velké dávky nezávisle na použití extraktů. To je široce považováno za nepraktické pro účely detoxikace látek kvůli nepohodlí při požití takového množství. Tato praxe je běžnější mezi náboženskými/ceremoniálními skupinami (např. Bwiti) a používá se téměř výhradně pro nelékařské „psychospirituální“ léčby.

Řízení klinických rizik

Nedostatečná regulace klinického použití ibogainu tam, kde je povolen, a nedostatečná standardizace extraktů byly uváděny jako zdroje zvýšeného rizika pro pacienty. Byla hlášena řada úmrtí souvisejících s ibogainem a další zprávy o nežádoucích účincích byly publikovány lékaři na pohotovosti, kteří popsali arytmie, záchvaty a psychické potíže po podání. Nicméně případy, které byly plně posouzeny, byly připsány faktorům, jako jsou již existující srdeční onemocnění, komplikace z vysazení nebo podávání jiných léků nebo užívání nelegálních látek, což naznačuje, že rizikové faktory jsou identifikovatelné a zvládnutelné.

Ačkoli hlášená úmrtnost při léčbě ibogainem je srovnatelná s mírou úmrtnosti u jiných forem léčby závislosti, jako je např. metadonová udržovací léčba, řada lékařů a výzkumníků zdůraznilo potřebu standardizovaného řízení rizik prostřednictvím screeningu a lékařského monitorování během podávání ibogainu. Global Ibogaine Therapy Alliance (GITA), nezisková organizace věnující se podpoře odpovědného terapeutického použití ibogy a jejích alkaloidů, zveřejnila Klinické pokyny pro detoxikaci za pomoci ibogainu.. Dokument popisuje hloubkovou strategii řízení rizik, která zahrnuje počáteční screeningy (např. elektrokardiogramy, jaterní panely, testy elektrolytů a testy štítné žlázy) ke kontrole určitých již existujících stavů.

Výzvy udržitelnosti

Prudký nárůst celosvětové spotřeby ibogy a produktů odvozených z ibogy způsobil, že cena surového rostlinného materiálu vzrostla téměř na desetinásobek toho, co byla před méně než deseti lety, což podněcuje pytláctví při absenci adekvátní zemědělské produkce. Snižující se dostupnost v Gabonu vedla k postupnému vzniku alkoholických duchů, kteří byli začleněni do iniciačních obřadů ibogy, nebo v některých případech zcela nahradili ibogu jako svátost.

Vedlejším efektem hodnoty ibogy na neregulovaném trhu je problém ekonomicky motivovaného falšování druhé (vnitřní) vrstvy kůrového materiálu ibogy. Druhá vrstva kořenové kůry koncentrovaná ibogainem je někdy doplněna první (vnější) vrstvou kůry neobsahující ibogain nebo hoblinami vnitřního podnože, což zvyšuje hmotnost produktu, ale snižuje jeho léčivou hodnotu.

Zpráva také obsahuje ústní zprávy od členů komunit v celém Gabonu, kteří měli potíže s nalezením ibogy pro vlastní potřebu. Jeden obzvláště dramatický případ pocházel z národního parku Mayumba na dalekém jižním pobřeží Gabonu, který byl kdysi známý hojnou populací ibogy pokrývající lesní podrost. Dnes má park údajně jen několik stovek rostlin. Změna klimatu může být faktorem tohoto poklesu. Období dešťů v Gabonu se zkrátilo a teploty se zvýšily, což zatížilo celý ekosystém deštného pralesa, který je přirozeným prostředím ibogy a symbiotického života zvířat a rostlin.

Jak se Iboga stává stále populárnější, přitahuje stále více lidí pro svou schopnost umožnit každému transformační cestu do své duše, vyléčit a porozumět. Lidé uvádějí, že po iboze jsou klidnější a zažívají vnitřní klid. Že se cítí sebevědoměji, šťastněji a více propojeni se svou duší a srdcem – jako by se vrátili do klidného a bezpečného místa uvnitř sebe samých.

Lidé, kteří zažili ibogu říkají, že jedna léčba se dá srovnat s minimálně dvěma roky tradiční psychoterapie. Iboga může usnadnit hluboký terapeutický průlom. Obřad s ibogou je účinný způsob, jak detoxikovat tělo i mysl a osvěžit centrální nervový systém. Iboga pomohla mnoha lidem překonat psychické bloky a zlepšila kvalitu jejich života. Pomáhá léčit sebedestruktivní vzorce myšlení a chování. Navíc může být účinná i při léčbě deprese, úzkosti nebo posttraumatického stresového syndromu.

S úctou a láskou❤️

Honza

iboga@post.cz